A spinakker egy öblös szabású, könnyű, színes anyagból varrt (manapság inkább ragasztott) orrvitorla, amelyet hátszélben és raumban (háromnegyedszél) használhatunk. A spinakkervitorla mellé két behúzókötélre (sottok), egy felhúzókötélre, valamint egy spinekkerbumra (karabínerrel ellátott fém cső) van szükségünk, no meg a palstek csomó ismeretére, hogy a sottokat a vitorla sarkaiba köthessük.

Az én receptem a spinakkerezéshez:

először csak mérsékelt szélben próbáljuk ki, semmi baj nem lehet, amennyiben a szél nem erősebb kettesnél. Optimális létszám, ha négyen vagyunk a fedélzeten, a spinakker olyan játék, amellyel akár minden utasunknak adhatunk érdekes feladatot. És most nézzük a koreográfiát:

  1. egy ember az orrfedélzeten segítse a spinakker fel és leszerelését és a spibaum kezelését, hajózás közben is maradjon elöl, mert a többiek nem sokat látnak előrefelé a hatalmas vitorlától.
  2. ketten hátul sottoljanak a csörlőknél,
  3. a kormányos a kormányt és grószsottot kezelje, illetve vezényelje a műveletet.

Készítsük elő a vitorlát, azaz kössük be a felhúzókötelet a felső sarokba, a sottokat pedig a két alsó sarokba. Használjuk a plastek csomót! A spibaum karabínerét soha ne a vitorla sarkába, hanem mindig a (szél felőli oldali) sarokba futó sottkötélre kapcsoljuk rá (fusson szabadon a spibaum a sott mentén!), mert vitorla lehúzáskor a sarokból nem tudnánk kivenni a spibaumot megerősödő szél esetén.

A vitorla felhúzásához forduljunk hátszélbe, a spinakkerbaum legyen a nagyvitorlával ellentétes oldalon. A vitorlát fürgén húzzuk fel, nehogy belecsússzon a vízbe! Soha ne húzzuk a felső sarkát teljesen az árbocig, hagyjunk kb. 20 cm távolságot. Amint belefúj a spinakkerünkbe a szél és kidagad a vitorla, finoman kezdjünk élesedni, azaz kicsit szél felé fordulni, hogy össze ne essen a vitorla. A szél felőli sottal a spibumot állítsuk a széljelzővel merőleges szöget bezáró helyzetbe, majd a szél alatti kötéllel játszva keressük meg a belobbanás határát a vitorla felső sarkát figyelve. A hajó gyorsul, az addig nem túl izgalmas (pihentető) hátszeles menetünk pedig máris érdekes lesz: van mit figyelni, állítgatni, a kormányosnak vezényelni, leszereléskor vízbe ejteni, perdüléskor a vantnira tekerni esetleg elszakítani… Hirtelen szélerősödés esetén pedig a csapat együtt izgulhat, vajon sikerül-e épségben lehúzni, szóval igazi csapatépítő és élményeket adó eszköz kerül a kezünkbe egy a spinakkervitorlával.

Ha a művelet bonyolultnak tűnik, gyere el a belvízi haladó tanfolyamunkra! A haladó tanfolyamon megtanítjuk a spinakker használatát, amit aztán mindenki nagy élvezettel alkalmaz a későbbiekben. Sikeres kapitánykodást mindenkinek!

A jobb felhasználói élmény érdekében az oldal sütiket használ. További információ

A süti beállítások ennél a honlapnál engedélyezett a legjobb felhasználói élmény érdekében. Amennyiben a beállítás változtatása nélkül kerül sor a honlap használatára, vagy az "Elfogadás" gombra történik kattintás, azzal a felhasználó elfogadja a sütik használatát.

Bezárás