Haladó tanfolyamainkon olyan trükköket gyakorlunk, amelyekkel bármely hajó sebessége jelentős mértékben növelhető. Egyik gyerekkori emlékem jut ilyenkor eszembe: Siófokon nyaraltunk édesapám vitorlázó barátjánál, akinek volt egy Balaton 18 típusú vitorlása. Karcsi bácsi igazi balatoni vitorlázó volt: a hajó tele pecabotokkal és csalis dobozokkal. Amikor viszont vitorlázni kellett, az öreg nagyon jól tudta, mit hogyan kell csinálni. -nézd csak, fiam. Ott van az az új Balaton 25-ös. Azt most mi szépen megelőzzük… Kétkedve figyeltem, hiszen a B18 egy öreg darab volt, kinyúlt vitorlákkal, a megelőzésre kiszemelt hajó pedig teljesen új, ropogós vásznakkal, ráadásul sokkal nagyobb mérettel és vitorlafelülettel, mint a miénk. Pár perc múlva mégis mi suhantunk el a másik hajó mellett, az ott ülők döbbent tekintetét sosem felejtem el. A trükk lényegére csak később, egyesületi vitorlázó koromban jöttem rá, amikor megmutatták az edzők a hajóban és vitorlázatában rejlő állítási lehetősége.

Minden hajóból ki lehet hozni sokkal jobbat is.

A vitorla anyaga (pl. dakron nevű műanyag) lehetővé teszi, hogy különféle formákat (nevezzük profilnak) alakítsunk ki belőle: lehet öblös a profil, vagy lehet lapos.

Ime a  trükk: „erős szélben laposra, gyenge szélben hasasra!”

Aaz a vitorla profilja legyen gyenge szélben öblös, erős szélben viszont lapos. De hogyan lehet változtatni a vitorla profilját? Ezt mutatjuk meg a haladó tanfolyamon a gyakorlatban is. Az alapelvek a következők:

  • Fallok: a vitorla feszességét állítják. Csökkenthető az első él belógása
  • Génuakocsi (focksott vezető kocsi): előre és hátra állíthatjuk. A fock formáját és a dűzni alakját változtatja
  • Grósz-sott: a baum szögét állítja, de emellett a hátsó él nyitottságát vagy zártságát is szabályozza
  • Cunningham a grószon: a grósz „hasát” előre húzza, közben felül nyitja a profilt, erős szélben hasznos
  • Alba: laposítja a grószvitorlát
  • Alsóél feszítő: lazítása növeli a vitorla hasasságát, alul zárja a hátsó élt

Sok sikert és jó szelet! Aki szeretné megtanulni, várjuk a haladó trénngen!

A jobb felhasználói élmény érdekében az oldal sütiket használ. További információ

A süti beállítások ennél a honlapnál engedélyezett a legjobb felhasználói élmény érdekében. Amennyiben a beállítás változtatása nélkül kerül sor a honlap használatára, vagy az "Elfogadás" gombra történik kattintás, azzal a felhasználó elfogadja a sütik használatát.

Bezárás