Az örök kérdés, amit a belvízi vitorlástanfolyamon feltesznek nekem vendégeink: hol érdemes hajót bérelni a tanfolyam után? Melyek azok a cégek, ahová bizalommal fordulhat a kezdő vitorlázó, ahol segítik az első lépéseket? Tengeri tanfolyamainkon azt szoktam mondani: a jó chartercég az, ahol a hajó átadása hosszú és részletekbe menő, a visszaadása pedig gyors és nagyvonalú. Így van ez a Balatonon is.

Mennyibe kerül?

A tengeri hajóbérlésnél általában három kategóriába sorolhatók a bérhajók: economy, classic és prestige. Napjainkra a Balatonon is kialakult ez a helyzet: nagy a választék, találunk olcsóbb, közepes árú és akár tengeri szinten felszerelt vitorlásokat is.

Balatonalmádi, Györffyék

Györffy Sándor, Balatonalmádi www.kaloz.com Sándornál az olcsóbbtól indulnak az árak, egy 7 méter körüli 6 személyes vitorlás napi ára előszezonban 24 000 Ft-ról indul. Ami különlegessé teszi Sanyi bácsi Almádi kölcsönzőjét: nála jollét („kalózt”) is lehet bérelni, ennek ára egy órára 3000 Ft. A Kalóz jolle nevének hallatán sok vitorlázónak megdobban a szíve, mi is tartottunk régebben flottánkban ezekből a kedves kis vitorlásokból. Aki nem tudná kezelni a hajót, gyors mini oktatást is kaphat hozzá. Sanyi bácsi Almádi bázisa a hajóállomás mólója mellett van, könnyű megtalálni és az északi part szélvédelme („takarása”) miatt akár erős szélben is lehetővé teszi a vitorlázást. Optimális szélviszonyok esetén pedig Fűzfő, Kenese vagy akár Füred is könnyen elérhető innen, persze inkább a kabinos hajókkal.

Balatonfűzfő, Bestyacht

Kikötőnkben, azaz vizsgázóink „Alma Mater”-ében 2021-ben új charterflotta alakult www.bestyacht.hu az elérhetőségük. Tanfolyamainkról jó ideje látom, hogy Marton András és társa hatalmas lelkesedéssel és korrektséggel kezeli a flottát. Jeanneau Sun Odyssey 349 típusú prémium kategóriás hajókat adnak bérbe, nagyon jó választás ha több napos „hajón alvós” vitorlázásra vagy akár Balatonkerülésre vágyunk. A típust jól ismerem, az Adrián mi Jeanneau 34,2-vel tartjuk tengeri tanfolyamainkat. A Balatonon ennek a legfrissebb változatát lehet bérelni, tengeri hajókat elérő felszereltséggel: erős beépített motor, 3 kabin, szalon, fürdőszoba, hatalmas kormányállás dupla kormánnyal, roll grósz, automata kormány, Tridata műszer (szélerő-sebesség- mélység mérő), orrsugár kormány, Chart plotter. Ha esetleg valaki aggódik, hogyan lehet egy ilyen hajót kezelni, haladó tanfolyamunkon megtanítjuk rá: a két napos tanfolyam második napján mi is ezekkel a hajókkal gyakorlunk. Megtanuljuk, hogyan kell beállni velük szűk helyre, farral, orral, megtanuljuk a rollgrósz kezelését, a horgonyzást, egyszóval mindent, ami az önálló hajózást magabiztossá teszi. Várunk a tréningen, utána pedig a hajók fedélzetén!