Ez egy másik gyakori kérdés, amit a vitorlástanfolyam első napján kérdeznek tőlem, miközben megszemléljük az oktatóflottát, a kikötőt, majd a móló széléről a Balaton gyönyörű víztükrét. A kérdés helyénvaló, beszélni kell erről is: mennyi hely van a Balatonon?

Jelenleg körülbelül 3000 db kedvtelési célú hajó állomásozik a Balaton kikötőiben. Összehasonlításul az a szám a hasonló nagyságú (sőt valamivel kisebb) Bodeni-tavon 17 000 db. A Bodensee ezzel a számmal meg is telt, új kikötőket már nem építenek (minden településen van már, több is) hajóhely szinte csak „kihalással” kapható, ott nagyon gyakori az „egy hely, két bérlő” elv: egyik évben április-május-június a miénk, a társ pedig ugyanarra a helyre beáll július-augusztus-szeptemberre. Aztán a másik évben csere. A „felesleges” hajót persze kiveszik a partra, esetleg áttelepítik másik tóra (nem kevés külföldi lobogójú hajó vitorlázik nyáron a Balatonon, zömmel német és osztrák). A Balaton ettől az állapottól nagyon messze van, jut hely bőven mindenkinek!

Gyakori látvány a nyári főszezon kellős közepén hétköznap, hogy szikrázik a napfény, kellemes szél fúj, meleg a víz, a tavon pedig csak néhány vitorlás szeli a habokat a paradicsomi állapotok ellenére is. Ugyanez a nyári hétköznap nyugat-európai tavakon úgy néz ki, hogy hajók, motorosyachtok tömege száguldozik, útjogadás útjogadást követ, esély nincsen csendre, távolbarévedő magányra, netán egy kis békés „nudizásrsa” (mélyebb tavak vize amúgy is hideg). Akik külföldről látogatnak a Balatonra meg is hökkennek ezen, aztán pedig hamar a rabjává válnak a „Balaton-érzésnek”. Szóval van, amiért minket irigyel Nyugat-Európa, élvezzük hát ezt az állapotot mielőbb, minél többet! Mindenkinek sok szép napfényes vitorlázást kívánok 28 fokos levegőben, alattunk 24 fokos vízzel, hármas-négyes szélben száguldó hajóval, a fehér vitorlák árnyékában!

Érdekel a vitorlázás? Jelentkezz tanfolyamunkra!

A jobb felhasználói élmény érdekében az oldal sütiket használ. További információ

A süti beállítások ennél a honlapnál engedélyezett a legjobb felhasználói élmény érdekében. Amennyiben a beállítás változtatása nélkül kerül sor a honlap használatára, vagy az "Elfogadás" gombra történik kattintás, azzal a felhasználó elfogadja a sütik használatát.

Bezárás