Testvéroldalunkon, a www.motorcsonakjogsi.hu oldalon nemrég írtunk cíkket a motoros hajó téliesítéséről. Vitorlás hajókon az eljárás hasonló, mégis pár műveletben különbözik a motoros hajók télre való felkészítésétől.

Vitorlás hajókon a téli munkák korábban kezdődnek, már az utolsó vízreszállás alkalmával.

 1. szezonzáró vitorlázásunkat időzítsük úgy, hogy száraz időben történjen, hogy a vitorlák megszáradhassanak. Nagyon hasznos, ha a téli bezsákolás előtt „átszellőztetjük” őket, erre pedig egy jó kis őszi túra a legalkalmasabb. Az utóbbi években szebbnél szebb októbereink és novembereink voltak, ezt tapasztalatból mondhatom, jó alaposan ki tudtuk szellőztetni a „vásznakat”! Ezt követően szépen összehajtogatva tegyük be kincseinket a vitorlazsákba.
 2. mossuk le alaposan a fedélzetet még a kikötőhelyen, mert kidaruzás után erre már nem lesz lehetőségünk a parton.
 3. a daruzásra alaposan készüljünk elő: ha kerekes a tárolókocsi, ellenőrizzük az abroncsokat, nézzük át a téli takaróponyvát.
 4. daruzás után első dolgunk legyen magasnyomású mosóval lemosni a hajó aljáról az alga- és kagylóréteget. Mindig van bőven.
 5. ha kerekes az állvány, bakoljuk alá a hajótároló állványt (emelővel megemelve és fa „stafnikkal” alátámasztva) hogy a kerekek ne terhelődjenek a télen a hajó súlyától.
 6. kabinbelső átvizsgálása, esetleges beázások javítása (korlátlábak szezon közben kilazulhatnak, a beszivárgó víz télen penészt okoz)
 7. ágyszivacsok élére állítása (ha van hely otthon, haza is vihetjük őket, de ez nem gyakori…)
 8. hűtővízrendszer feltöltése fagyállóval
 9. édesvízrendszer víztelenítése
 10. hajówc-be fagyálló folyadék betöltése
 11. szezon utáni olajcsere (és olajszűrő csere) nem elfelejtve a váltóban lévő olajat sem
 12. akkumulátor(ok) kiszerelése és hazaszállítása

A vitorlákat télen vigyük el vitorlavarróhoz, átnézésre. Amit lehet, végezzünk el ősszel, tapasztalat szerint tavasszal úgysem lesz rá elég idő. Én például az algagátló festést is novemberben, a kidaruzás után végzem el (ezzel is megdöbbentve a sporttársakat). A hajóink úgy telenek, hogy tavasszal SEMMILYEN munka nincsen már, csak a ponyva levétele és a hajó bedaruzása. Addig is álmodjunk a szép vitorlás élményekről!

A jobb felhasználói élmény érdekében az oldal sütiket használ. További információ

A süti beállítások ennél a honlapnál engedélyezett a legjobb felhasználói élmény érdekében. Amennyiben a beállítás változtatása nélkül kerül sor a honlap használatára, vagy az "Elfogadás" gombra történik kattintás, azzal a felhasználó elfogadja a sütik használatát.

Bezárás