Ahhoz, hogy önállóan hajózhass, belvízi kishajóvezetői jogosítványra lesz szükséged -no meg a biztonságos gyakorlati vitorlástudásra. Ha jó vitorlástanfolyamot választasz, akkor nemcsak hajóvezetői jogosítványod lesz, hanem hajóvezetői tudásod is! Először is választanod kell egy akkreditált képzőszervet -vagyis vitorlásiskolát- akinek a hajóvezetői tanfolyamán felkészülhetsz a kishajóvezetői vizsgára. Kishajónak nevezik a 20 méternél rövidebb hajókat, a megengedett legnagyobb utaslétszám 12 fő lehet. Ennél nagyobbra nincsen szükséged, a nagyhajók világa a kereskedelmi hajózás, a kishajók világa pedig a „kedvtelési célú hajózás”. Az áhított jogosítványon is ez áll majd: „kedvtelési célú belvízi kishajóvezetői engedély”. Nézzük a hozzá vezető utat!

Vizsgajelentkezés

Vizsgára a képzőszerv, vagyis a vitorlás iskola tud bejelenteni. A KAV (Közlekedési- és Alkalmassági Vizsgaközpont-Budapest III. Polgár u. 8-10.) végzi a vizsgáztatást. Neki vannak elméleti vizsgára vizsgatermei (Budapest, Siófok, Mohács) és az ő vizsgabiztosai jönnek ki majd a gyakorlati vizsgára, amely az iskola hajóin történik majd. A vizsgajelentkezéshez szükséges:

 1. vizsgadíj befizetése
 2. iskolai bizonyítvány minimum 8 osztályról
 3. magyar állampolgárság vagy idegen állampolgárság esetén magyar lakcímkártya, ill. betöltött 18. életév (személyi igazolvány és lakcímkártya másolat)
 4. orvosi alkalmassági igazolás (háziorvos végzi, 40 év alatt 10 évre adja, felette 5 évre)

A képzőszerv ezeket az adatokat továbbítja a KAV-nak, majd bejelent az általa igényelt vizsgaidőpontokra: elméleti és gyakorlati vizsgára.

Elméleti kishajóvezetői vizsga

Számítógépes, érintőképernyős tesztvizsga a hatóság vizsgatermében, a következő tárgyakból:

 1. Hajózási Szabályzat (=vízi kresz)
 2. Hajózási Ismeretek (=hajóvezetéstan, hajózási földrajz, elsősegélynyújtás, hajógéptan)

A vizsgakérdések nyilvánosak (mi az űrlapunkon történő jelentkezéskor azonnal elküldjük Neked őket) természetesen a helyes válaszokkal együtt. Vizsgateszt gyakorló szoftvert is készítettünk, amivel éles vizsgateszt sorokat gyakorolhatsz! Mert a kishajóvezetői vizsga nem könnyű: sok kérdés van, és mindkét tárgyból legalább 75%-os eredményt kell elérned! 20 db 1 pontos kérdést kapsz mindkét tárgyból, és legalább 15 pontot el kell érned. (Ebben segít az elméleti előadásunk, a jó tananyag és a vizsgateszt gyakorló szoftverünk). A vizsga időtartama 20 perc/tantárgy (azaz 40 perc vitorlásvizsga esetén, 60 perc vitorlás+kisgéphajó vizsga esetén) az eredményt azonnal megmutatja a gép. Gyakran megkérdezik tőlem, „mi a százalékos arány”? Válaszom mindig az, ki mennyit tanul. Van 100% eredményes csapatunk, de az „elsőre sikeres” átlag 80 % körül van. Fair play van: minden kérdés a vizsgázóknál lesz -a jó válaszokkal együtt- csak az időt kell rászánni a tanulásra. A kérdések nem nehezek, csak sok van belőlük. Bizony tanulni kell!

Gyakorlati kishajóvezetői tanfolyam

Csak a mi vitorlás és kisgéphajó tanfolyamainkat ismerem, így erről tudok nyilatkozni: a belvízi kishajóvezetői tanfolyamon megtanítunk mindent, ami a vizsgára kell, és hozzá egy csomó olyan dolgot, amit meg majd „az élet” kér Tőled:

 1. csomózás és kötélismeret
 2. hajók és vitorlázat felszerelése
 3. biztonsági felszerelések
 4. vízterület ismerete
 5. szélirányok ismerete
 6. iránytartás
 7. vitorlamanőverek (ejtés, élesedés, fordulás, halzolás)
 8. vízből mentés

Amit mi ehhez hozzáadunk: kikötői manőverek (a legnehezebb rész lesz az önálló hajózásnál, de vizsgán nem kérik), horgonyzás (a hajózás fő öröme), viharvitorlázási ismeretek (reffelés).

Gyakorlati kishajóvezetői vizsga

A KAV vizsgabiztosai jönnek a kikötőbe, a kezdés 9:00. Névsorolvasással kezdenek (személyi okmány ne maradjon otthon!) majd elmondják:

 • vizsga szabályait
 • vizsga menetrendjét
 • az okmánykiváltás módját

A jelölteket csapatokra osztják (hajómérettől függ, vitorlás hajóra általában 5 fős csapatokat kérnek, kisgéphajóra 2 fős csapatokat) majd elkezdjük a hajóvezetői vizsgát. A csapatok egymás után futnak ki, egy „forduló” általában 20-30 percig tart. A parton maradókat egy másik vizsgáztató csomóztatja, illetve kikérdezi a biztonsági és vízterület ismereti kérdésekből. Kikötés után a vizsgabiztos ismerteti az eredményt, majd új csapat következik és ismét kifut a hajó. Ez így megy a vizsga végéig!

Ha sikeres a vizsga, pár napon belül kiválthatod az okmányt. Az adminisztráció tényleg gyors: amíg a plasztik lap elkészül, papír anyagú ideiglenes okmányt kapsz, tehát a vizsga után szinte azonnal hajózhatsz.

Levizsgázhatsz a vitorlás mellé kisgéphajó vezetésből is, érdemes! Szeretettel várunk a tanfolyamon!

A jobb felhasználói élmény érdekében az oldal sütiket használ. További információ

A süti beállítások ennél a honlapnál engedélyezett a legjobb felhasználói élmény érdekében. Amennyiben a beállítás változtatása nélkül kerül sor a honlap használatára, vagy az "Elfogadás" gombra történik kattintás, azzal a felhasználó elfogadja a sütik használatát.

Bezárás