Hány nap a tanfolyam, ebből mennyi a gyakorlat és mennyi az elmélet?

Egyformán fontos az elmélet és a gyakorlat, egy kezdő tanfolyamon a fele-fele arány az optimális. Ezt az arányt alkalmazva sikeresen letehető a nehéz vizsga és mérsékelt szélben el lehet kezdeni az önálló hajóvezetést.

Tananyagot biztosítanak-e?

A közlekedési hatóság összes vizsgakérdését és a helyes válaszokat biztosítjuk, így az elméleti vizsga nem lesz zsákbamacska.

A tanfolyamdíjon kívül milyen költségek vannak még?

Az a jó, ha csak a hatósági vizsgadíj, illetve a leutazás és az étkezés. A tanfolyamdíjnak tartalmaznia kell az elméleti és gyakorlati oktatás, tananyag, hajóüzemanyag, kihelyezett vizsga hatósági kiszállási díját, egyszóval mindent, ami a vitorlázás megtanulásával közvetlenül kapcsolatos. Nálunk nincsenek rejtett extrák.

Milyen hajókkal oktatnak?

Fontos, hogy a vendégek az alapokat ne ósdi, nagydarab, tohonya hajókon sajátítsák el, hanem jól manőverező, fürge, korszerű vitorlásokon. Sok tanfolyamon "roncsderbit" kínálnak a tanulóknak, mondván, hogy tanulni az is jó. Ez nem így van, egy öreg "kockahajó" megvitorlázása bizony nagyobb gyakorlatot igényel.

A vizsgát megszervezik-e?

2009 január 1-től megszűnt az egyéni vizsgafelkészülés rendszere, hajóvezetői vizsgát csak jóváhagyott (NKH által akkreditált) képzőszerv tanfolyamának keretében lehet letenni. Iskolánk bázisán megszervezzük a kihelyezett hajóvezetői vizsgát, a Hatóság kiszállását, a vizsgatermet és a vizsgahajókat biztosítjuk, természetesen ennek költsége benne foglaltatik a tanfolyamdíjban.

Én Titeket választottalak. Hogyan jelentkezzek és mit hozzak magammal?

A honlapon történő jelentkezést követően válaszmailben megírjuk a hoznivalókat, nem lesz szükség költséges „beruházásra”. Külön felhívjuk a figyelmet a lehetőleg világos talpú, könnyen megszáradó anyagú fedélzeti cipőre (egyszerű tornacipő is jó).

Mi történik, ha befizetem a tanfolyamdíjat, de nem tudok eljönni a tanfolyamra?

A teljes összeg akkor jár vissza, ha a lemondás -a tanfolyam kezdőnapjától számítva- legalább 31 nappal korábban történik. A tanfolyam kezdőnapja előtt 30-14 napon belüli lemondás esetén díjat nem utalunk vissza, de az időpont későbbi tanfolyami időpontra változtatható. 14 napon belüli lemondás esetén sajnos sem visszautalni, sem időpontot változtatni nem tudunk.

Általában milyen korúak/neműek a résztvevők?

A legtöbben a 25-50 év körüli korosztályból kerülnek ki, de gyakran jönnek hozzánk 18-23 közötti diákok és nem ritka a 60 év felettiek képviselője sem. Hölgyek ill. idősebbek is bátran jöjjenek! Tanfolyamainkon a hölgyek-urak aránya kb. 30-70 százalék.

Olvastam, hogy a kisgéphajó engedély is megszerezhető. Ez mit jelent, érdemes levizsgázni belvízi motorosból?

Azoknak ajánljuk, akik szeretnének motorcsónakot vezetni, jet-skizni. A vitorláshajó segédmotorjának kezeléséhez a Balatonon nem szükséges ilyen képesítés, ez a jogosítvány a hazai vizeinken folyókon és a Tisza-tavon hasznosítható (a Balatonon tilos a belső égésű motor használata).

Hol lehet étkezni a tanfolyam ideje alatt?

A belvízi tanfolyamon bőséges és nagyon jó minőségű teljes napi étkezés rendelhető (reggeli+ebéd+vacsora, itallal) a kikötő éttermében, nagyon kedvezményes áron (2500 Ft/nap). Zadarban szállodai szállást biztosítunk, ötcsillagos svédasztalos reggelivel.

Milyen arányban sikeresek a vizsgák?

A tanfolyamon nagyon lelkismeretes elméleti és gyakorlati oktatást adunk, valamint a tananyagot is biztosítjuk. A siker azon múlik, ki mennyit tanul, nem szabad csak nyaralásnak tekinteni a tanfolyamot. A magyar belvízi vizsga jóval nehezebb mint a tengeri vizsga, 70-80% az elsőre sikeres vizsgázók aránya, tengeren közel 100%.

Hol tudom használni a jogosítványt?

Mind a belvízi, mind a tengeri jogosítvány nemzetközi, belvizeken (tavak, folyók) illetve tengeren, saját vagy bérelt hajó egyaránt vezethető.

Ha nincs szél, mit csinálunk?

Ritkán, de előfordul, hogy szélcsend van (vagy esetleg viharos szél). Szélcsendben az igen fontos kikötői manővereket, valamint horgonyzást gyakorlunk, viharos időjárás esetén pedig kurtított vitorlákkal, mentőmellényben hajózunk, ameddig a vitorlázás még biztonságos.

Biztonságban leszek-e?

Az úszástudás minden vízisportnál, itt is kötelező. Minden tanfolyamot biztonsági oktatás előz meg, a hajókban minden mentőfelszerelés hiánytalanul megvan, azokat viharjelzés esetén kötelezően használjuk is. Az oktatók mindenkire egyformán figyelnek; és bár szeretjük a sportosabb szelet, felesleges kockázatot nem vállalunk.

Alkalmas vagyok-e vitorlázásra?

Átlagos kondíció és úszni tudás szükséges, a belvízi jogosítványhoz pedig háziorvosi vizsgálat is kell. A kedvtelési célú vitorlázásban nem sokat számít az izomerő vagy a nem, kor kérdése, mivel nyers erőre egyáltalán nincs szükség, inkább logikus gondolkodásra és a természet iránti alázatra. Hölgyek és idősebb korúak is gyakran jönnek hozzánk tanulni.

Ha nincs saját hajóm, hogyan tudok a tanfolyamok után is vitorlázni?

A hajóbérlés a leggyakoribb módja az önálló hajózásnak mind belvízen, mind tengeren, ebben is segítünk tanácsokkal, a választék igen nagy, az olcsóbbtól az exkluzívig. A hajózás –egy legalább átlagos szintű munkahelyet feltételezve– mindenki által elérhető szabadidősport, amiben a barátok és a család is örömmel tud részt venni.

"Teljesen kezdő vagyok, kissé zavarban. Több vitorlástanfolyamot hirdetnek nagyon eltérő árakon. Nem tudom melyiket válasszam. Hogyan lehet ezeket összehasonlítani?"

Válassz gondosan! Hogy összevethesd az ajánlatokat (az ár/teljesítmény viszonyt), érdemes megkérdezni, hogy: